Fosenhallen
Fosenhallen er en innendørs skøyte- og ishall i Bjugn i Ørland kommune. Hallen er et viktig anlegg for isidrett på Fosen, og brukes både til hurtigløp, ishockey, kunstløp, kortbane og annen aktivitet på is.
Adresse og kart
Adresse: Alf Nebbs gate 5, 7160 Bjugn.
Historie og anlegg
Fosenhallen åpnet i 2007 og ble et stort løft for skøyteidretten i regionen. Hallen var Norges andre innendørsbane for hurtigløp på skøyter, etter Vikingskipet på Hamar, og har siden vært brukt til både trening og større stevner.
Anlegget har 400 meters hurtigløpsbane og en fullskala isflate på 30 x 60 meter som kan brukes til ishockey, kunstløp og kortbane. Hallen har også hatt betydning for Bjugn/Ørland Skøyteklubb og skøyteaktiviteten på Fosen.
Bruk i dag
I dag brukes Fosenhallen til hurtigløp, ishockey, kunstløp, kortbane, skøyteopplæring og publikumsaktivitet. Hallen gir stabile forhold for isidrett gjennom vintersesongen og er et naturlig samlingspunkt for skøyteaktivitet i Ørland og på Fosen.
Andre relevante anlegg i Trøndelag er Stjørdalshallen, Øverlands Minde og Namsoshallen.
